Výlet čtvrťáků za Rusalkou

Operní představení pro děti

Výlet čtvrťáků za Rusalkou

Operní představení pro děti

Ve středu 8.2. vyjela z Rokycan vlakem velká skupina čítající 48 dětí a čtyři paní učitelky na divadelní představení na Malou scénu Nového divadla v Plzni. Dávali zde speciální úpravu opery Rusalka pro dětského diváka. Představení trvalo pouhých 50 minut a je skvělou příležitostí, jak mladší posluchače seznámit s touto obtížnou hudební formou.

My se na to však pilně připravili v hodinách hudební výchovy. Nejenže jsme si zopakovali, v čem do divadla chodíme a jak se tam chováme, ale probrali jsme si operu Rusalka, její děj, postavy i závěr. Také jsem jim pustila tři nejznámější árie, aby nebyly děti překvapené, až se na ně z pódia spustí smršť operních tónů.

Abychom nejeli jen tak zvaně na otočku, vypravili jsme se ve dvou etapách hned ráno po osmé hodině, abychom využili času před představením a prošli si s dětmi kousek historické Plzně. Pravda, mrzlo, až praštělo, takže z veselé prohlídky městem se stal téměř úprk od nádraží, přes náměstí, kde se moje skupina vyfotila u lavičky se Spejblem a Hurvínkem, rovnou do divadla. Na náměstí jsme dohnali i skupinu paní učitelky Pohlotové, jejichž hlavním cílem byla katedrála sv.Bartoloměje.

Před divadlem jsme se vyfotili všichni, vevnitř se občerstvili a v deset hodin to vypuklo. Kuchtík s hajným nejdříve přítomné vyzkoušeli ze znalostí o Rusalce a opeře všeobecně, představili nám hlavní postavy a pak už to jelo. Rozvíjel se před námi tragický příběh lásky osob ze dvou naprosto odlišných světů. Děti ode mě měly úkol sledovat, co bude v reálném podání jinak, než jak jsem jim to vyprávěla na hodině. Nutno podotknout, věděli to všichni. Vám to samozřejmě neprozradím, abych nezkazila případný zážitek.

Ten, nutno závěrem podotknout, my trochu zkažený měli. Děti totiž na vlastní kůži zažily, jaké to je, když s vámi sedí parta „buranů“, kteří přišli představení jen vyrušovat svým nevhodným chováním. Ti naši, Rokycanští, to však ustáli bez ztráty kytičky. Ač někteří se přiznali, že na operu asi ještě úplně zralí nejsou.

To jsme jim však odpustili.
Výlet to byl parádní a už se těšíme, až budeme mít možnost zase vyrazit na nějaké představení.

Za celou naši obří skupinu

L. Popovičová

Datum vložení: 13. 3. 2023 19:12