Menu
Základní škola Rokycany, ulice Míru 64, příspěvková organizace
ZŠ ROKYCANYulice Míru 64

Letem světem V.

Letem světem V.

Hudebně geografický projekt

Začalo nám druhé pololetí a s ním dobrovolně ještě několik států, které jsme do Vánoc nestihli, ale děti zajímají a chtěly o nich povědět spolužákům. Tématem na jedné z březnových hodin v 5.A bylo Finsko, které i já osobně miluji, a tak jsme se s Mončou Greifovou, Terkou Bauerovou a Kájou Hromadovou pěkně doplňovaly. Děvčata měla svůj referát velmi hezky vypracovaný, dokonce se dvěma překvapeními, a tak nám hodina pěkně utíkala.

Tradičně se začalo důležitými údaji, jako je jazyk, město, měna. Poté jsme si ukázali několik přírodních parků, kterých je ve Finsku mnoho, a dalších přírodních památek, abychom se postupně dostali až na významné pamětihodnosti, z nichž nejvíc jich je samozřejmě v hlavním městě. Není to však jen o Helsinkách, jak by se neznalý turista mohl domnívat. Děvčata nám také ukázala historické město Rauma, jehož dřevěné domečky jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCA. Krásnou, zejména na podzim, je i vesnička Kuusamo, která je obklopena různodruhovými stromy, jejichž barva po létě přechází do červených odstínů. Já navíc ještě ukázala dětem Santovu vesničku Rovaniemi.

Vynechat jsme nemohli samozřejmě ani tradiční jídlo a pití. Speciálně pro kluky holky zmínily místní pivo Karhu a masové kuličky. Já dětem povyprávěla o sobím mase. A abychom mohli trochu nasát finské chutě, dostali jsme na ochutnávku „vispipuuro“, což je sladká růžová kaše z přeničné krupice s ovocnými plody.

Druhým překvapením pak byla praktická ukázka hobby horsingu, který ve Finsku vznikl a který všechna tři děvčata ovládají. A jak jsem se dověděla, Terezka dokonce jezdí i po soutěžích. Referát jsme zakončili významnými finskými hudebníky a zazpívali si písničku Levas polka ve finštině.

Hodina to byla suprová, zejména z toho důvodu, že se trojice pečlivě připravila a vybrala jen opravdu to nejvýznamnější a nejzajímavější.

Moc děkuji a už teď se těším na Španělsko!
 

Za 5.A

L.Popovičová

 

Datum vložení: 15. 4. 2024 13:26
Datum poslední aktualizace: 15. 4. 2024 13:27
Autor: Správce Webu

Certifikáty a jiné úspěchy