Letem světem 5

Hudebně-geografický projekt žáků prezentovaný pomocí referátů.

Letem světem 5

Hudebně-geografický projekt žáků prezentovaný pomocí referátů.

Kdo sleduje naše stránky pečlivěji, ví, že v páté třídě máme celoroční projekt, ve kterém se seznamujeme s různými státy celé Země, s jejich památkami, kulturou, kuchyní i hudbou. Letošní 5.A zatím vítězí v kreativitě na celé čáře. A pozadu nezůstali ani ukrajinští žáci, kterým jsme nechali referát o jejich rodné zemi až na úplný závěr roku. Důvod je prostý, aby nám o Ukrajině povídali co nejvíce česky.

Matvii, Dmytro a Daryna začali klasickými geografickými údaji, jako je počet obyvatel, rozloha, jazyk a podobně. Vzápětí nám přiblížili památky zejména hlavního města Kyjeva, z nichž jsme si ukázali například nádhernou katedrálu sv.Žofie  a kyjevskopečerskou lávru. Také jsme se projeli po Dněpru až k Chersonu, kde ústí do Černého moře, a vylezli jsme na nejvyšší horu Ukrajiny, na Hoverlu.

Nechyběla ani hudební ukázka. Nejdříve jsme si pustili dva videozáznamy ukrajinského lidového tance „hopak“. Jednou v podání ukrajinského baletního souboru, poté v podání lidového souboru, díky níž jsme poznali i tradiční kroje. Následovala píseň „Oj, u luži červoná kalina“, která je pro svůj text momentálně asi nejzpívanější písní na Ukrajině.

Na závěr samozřejmě nechyběla ani ukázka ukrajinské kuchyně. Nejdříve na obrázcích, poté i v reálu. Nutno podotknout, s mnohými jídly jsme se již setkali, jen pod jinými názvy nebo s jinou recepturou. Takový boršč, vareniky či holubce jsme během roku viděli v různých obměnách několikrát. My jsme měli možnost ochutnat vareniky s tvarohem namáčené v zakysané smetaně. Lahůdka a určitě doporučuji si doma uvařit. Jen se po nich zapráší jako u nás ve třídě.

Touhle dobrotou jsme tedy zakončili projekt v letošní 5.A, které bych chtěla poděkovat za skvělý rok v cizokrajinách.  Jsem zvědavá, jak je trumfne příští ročník. Vzhledem k vysoce nasazené laťce se budou ale muset hodně snažit.

Za 5.A

L.Popovičová