Letem světem 2

Hudebně-geografický projekt žáků prezentovaný pomocí referátů.

Letem světem 2

Jak jsem již zmínila v jednom ze článků,  už několik let mívám pro děti v 5. třídách celoroční projekt, při kterém se seznamujeme nejen s hudbou zemí napříč celým světem, ale také s kulturou, tradicemi i památkami. Žáci si na začátku pololetí ve dvojici vyberou ze seznamu stát a podle návodu si připraví krátké povídání. Ukážeme si ilustrační obrázky a naučíme se písničku v jazyce daného národa.

Tématem dnešního referátu Kuby a Ondřeje bylo Rusko. Je nutné zmínit, že jsem přítomnost Ruska mezi referáty s dětmi na začátku školního roku konzultovala, proběhla krátká diskuse i s ukrajinskými žáky a všichni jsme se shodli na tom, že by byla škoda tento stát nezařadit. Navíc jsem ukrajinským žákům slíbila, že si budou v 2.pololetí udělat referát na svou vlastní zemi.

Kluci měli povídání velmi pěkně připravené, dokonce se zapojili i výše zmínění ukrajinští žáci. Hodně se hlásila Darynka, která nám vysvětlila rozdíly mezi ukrajinskou a ruskou kuchyní. Dmytra, Matviho a české kluky zase zaujalo téma ruských automobilek.

Nechyběla ani ukázka představení ruského hudebního kolosu Alexandrovců, se kterými jsme si na konci zazpívali populární píseň Kaťuša.

Trochu jsem měla strach, jak budou reagovat Dmytro, Matvii a Darynka, ale zpívali s námi, tak si myslím, že se jim hodina líbila.

Nehledě na to, že jsme se dnes dočkali i občerstvení, neboť Kuba přinesl v termomisce haldu pelmení s brynzou a masem. A tak jsme potěšili nejen ducha, oko a ucho, ale hlavně také naše žaludky, za což děkujeme panu Novákovi.

Za 5.A

Mgr. L. Popovičová