Jak 7.A lovila znaky v Depu

Návštěva interaktivní výstavy v Depu Plzeň

Jak 7.A lovila znaky v Depu

Návštěva interaktivní výstavy v Depu Plzeň

Ve středu 1.2. jsme si zpříjemnili týden návštěvou z prosince přeložené interaktivní výstavy s názvem Lovci znaků. Výstava stále ještě probíhá v Depu Plzeň, pro zájem byla prodloužena. A nutno podotknout, po delší době je to opravdu skvělá expozice, kde si vyhrají malí i velcí.

Hned na začátku jsme se se slečnou průvodkyní pozdrželi na prvním stanovišti. Tam jsme si mohli přečíst spoustu informací o různých písmech, která existují, o jejich vzniku, vývoji i uplatnění v současnosti. Zhlédli jsme kraťoučký dokument o hieroglyfech, který byl prvním úkolem. Po zodpovězení správné otázky si děti mohly cvaknout speciální hrací kartu s runovými znaky. Poté s námi slečna prošla všechna stanoviště, vysvětlila, co se kde plní, zopakovala, jak si kartu v přístrojích cvakat, a ukázala tajnou místnost, ve které pak označené runové znaky děti luštily do českého vzkazu.

Aktivity byly rozličné. Od psaní na obřím psacím stroji, který se ovládal skákáním, přes posílání vzkazů telegrafem, po různé skládačky, fotbálek s písmeny, šibenici nebo malování pískem. Některé aktivity se daly zvládnout individuálně, někde jsme si museli vzájemně pomáhat.

Přibližně po hodině měli všichni „vycvakané“ všechny runové znaky, a tak se začalo luštit v tajné místnosti. Postupně každý přišel na svou tajenku, na tajný vzkaz, který předurčoval, jakou odměnu dostane. A co to bylo? Neprozradíme!
Udělejte si výlet do Plzně, výstava běží až do 31.3.2023.

Za 7.A

Lucie Popovičová