Menu
Základní škola Rokycany, ulice Míru 64, příspěvková organizace
ZŠ ROKYCANYulice Míru 64

8. třídy v Praze

8. třídy v Praze

Osmáci na Pražském hradě
Celodenní výlet po pražských památkách

Poslední říjnový den se odebrala pětačtyřicetičlenná výprava vlakem za pražskými památkami. Hlavním cílem celé exkurze byl Pražský hrad, kde jsme si zarezervovali prohlídku všech okruhů, včetně Zlaté uličky.

První dobrodružství nás čekalo již na nádraží, kde jsme zjistili, že má vlak z důvodu zásahu záchranných složek dvacetiminutové zpoždění. Z něj se nakonec stala dokonce hodinová prodleva, protože kousek před Prahou všechny zaskočil sebevrah na kolejích. Naštěstí při našem průjezdu byla celá záchranná akce téměř u konce, a tak jsme do Prahy dojeli ještě včas.

Naše trasa vedla z nádraží přes Václavské náměstí, kde nás paní učitelka Schwarzová seznámila se zajímavostmi o sv.Václavu a Národním muzeu. Poté jsme se přesunuli na Staroměstské náměstí, kde si děti vyslechly několik informací o Pražském orloji a Staroměstské radnici. Pak už jen zbývala procházka po Karlově mostě a výšlap Nerudovou ulicí na Pražský hrad. Dorazili jsme právě včas na polední střídání stráží se vší parádou.

Poté jsme zavítali do Svatovítské katedrály, Vladislavského sálu, kde několik dní předtím prezident  Petr Pavel předával vyznamenání, starého královského paláce i do baziliky sv.Jiří. Na vlastní oči jsme také měli možnost vidět korunovační klenoty, tedy alespoň jejich repliku. Na závěr jsme si prošli Zlatou uličku a skončili v zahradách Hradu, kde nám paní učitelka ukázala okno, odkud padali dva místodržící Slavata a Bořita z Martinic. Také jsme využili výhledu a chvíli oddychu k drobnému občerstvení se a k pořizování fotografií celé Prahy, kterou odtud máte jako na dlani.

Časová tíseň a počasí nás odtud však velmi záhy vyhnaly, a tak nezbývalo než po Nových Zámeckých schodech odebrat se zpět na Staroměstské náměstí, kde jsme jen tak tak stihli 12 apoštolů. Pak už nás jen čekal slastný odpočinek v teple a u jídla v KFC a McDonaldu.

Přestože počasí úplně nevyšlo a ranní cesta nás stála drobnou časovou kolizi, cesta domů už proběhla bez problémů a mohli jsme tak výlet prohlásit za zdařilý. Unavení, uchození, ale plni informací a zážitků jsme se každý vypravil domů za večeří a spánkem.

Za 8.A, 8.B, paní učitelku Schwarzovou a oba naše skvělé asistenty

L.Popovičová

Datum vložení: 13. 11. 2023 14:41
Datum poslední aktualizace: 13. 11. 2023 14:45
Autor: Správce Webu

Certifikáty a jiné úspěchy